117k views
1 vote
You purchase Aquasonic gel for the ultrasound labs in the hospital. A 5-liter bottle costs $20.00, a case(12 tubes/case) of 250-milliliter tubes costs $19.50. Your department uses 15 liters per month. Which one produces a cost savings? How much would you save in a month?

User Myriah
by
8.8k points

1 Answer

2 votes
Large bottles, and $37.50
User Dima  Kudosh
by
8.5k points