94.9k views
2 votes
The cost for a pack of

9
padlocks is
$25.20
.
Find the unit price in dollars per padlock.
If necessary, round your answer to the nearest cent.

2 Answers

0 votes
the answer would be 2.80
User Ira Herman
by
6.3k points
1 vote

Answer:

The unit price per padlock is $2.80.

Explanation:

This question can be solved as a simple rule of three problem.

We have that 9 padlocks cost $25.20. How much does 1 padlock cost? So:

9 padlocks - $25.20

1 padlock - $x


9x = 25.20


x = (25.20)/(9)


x = 2.80

The unit price per padlock is $2.80.

User Younis Rahman
by
6.6k points