142k views
2 votes
A bakery with a monthly advertising budget of $3800 decides to set up a media budget. They plan to spend 28% for coupon books, 34% for newspaper, 18% for outdoor signs, 17% for radio, and the remainder for team sponsorship. How much do they plan to spend on team sponsorship for the entire year?

User Mmounirou
by
7.5k points

1 Answer

3 votes
28% + 34% + 18%+17% = 97%
100% - 97% = 3%
$3800 * 0.03 = $114 ( for one month )
For the entire year: $114 * 12 = $1,368
Answer:
They plan to spend $1,368 on team sponsorship for the entire year.
User Cemulate
by
7.0k points