menu
Qammunity.org
Login
Register
My account
Edit my Profile
Private messages
My favorites
You bought 0.40 lb of spinach for $2.38. how much did the spinach cost per pound?δz
Ask a Question
Questions
Unanswered
Tags
Ask a Question
You bought 0.40 lb of spinach for $2.38. how much did the spinach cost per pound?δz
asked
Apr 5, 2018
53.6k
views
0
votes
You bought 0.40 lb of spinach for $2.38. how much did the spinach cost per pound?δz
Mathematics
high-school
Henry T Kirk
asked
by
Henry T Kirk
8.1k
points
answer
comment
share this
share
0 Comments
Please
log in
or
register
to add a comment.
Please
log in
or
register
to answer this question.
1
Answer
5
votes
$2.38/0.40 lb = $5.95/1 lb
The spinach cost $5.95 per pound.
Michael Mayo
answered
Apr 9, 2018
by
Michael Mayo
7.1k
points
ask related question
comment
share this
0 Comments
Please
log in
or
register
to add a comment.
← Prev Question
Next Question →
Related questions
asked
Apr 2, 2024
10.1k
views
If z = x² − xy + 4y² and (x, y) changes from (2, −1) to (1.96, −0.95), compare the values of Δz and dz. (Round your answers to four decimal places.) dz = Δz =
LueTm
asked
Apr 2, 2024
by
LueTm
8.2k
points
Mathematics
high-school
1
answer
0
votes
10.1k
views
asked
May 4, 2024
40.4k
views
If z=3x²+y² and (x,y) changes from (1,3) to (1.05,2.9), compare the values of Δz and dz dz= Δz=
Tobiash
asked
May 4, 2024
by
Tobiash
7.3k
points
Mathematics
high-school
1
answer
0
votes
40.4k
views
asked
Sep 16, 2024
73.4k
views
Use equation (Δs)²=c²(Δt)²−[(Δx)²+(Δy)²+(Δz)²] to calculate the square of the spacetime interval between these two events. Two civilizations are evolving on opposite sides of a galaxy whose diameter is
Apoliticalboy
asked
Sep 16, 2024
by
Apoliticalboy
8.5k
points
Mathematics
high-school
1
answer
0
votes
73.4k
views
Ask a Question
Welcome to QAmmunity.org, where you can ask questions and receive answers from other members of our community.
9.4m
questions
12.2m
answers
Categories
All categories
Mathematics
(3.7m)
History
(955k)
English
(903k)
Biology
(716k)
Chemistry
(440k)
Physics
(405k)
Social Studies
(564k)
Advanced Placement
(27.5k)
SAT
(19.1k)
Geography
(146k)
Health
(283k)
Arts
(107k)
Business
(468k)
Computers & Tech
(195k)
French
(33.9k)
German
(4.9k)
Spanish
(174k)
Medicine
(125k)
Law
(53.4k)
Engineering
(74.2k)
Other Questions
How do you can you solve this problem 37 + y = 87; y =
What is .725 as a fraction
How do you estimate of 4 5/8 X 1/3
Twitter
WhatsApp
Facebook
Reddit
LinkedIn
Email
Link Copied!
Copy
Search Qammunity.org