53.6k views
0 votes
You bought 0.40 lb of spinach for $2.38. how much did the spinach cost per pound?δz

1 Answer

5 votes
$2.38/0.40 lb = $5.95/1 lb
The spinach cost $5.95 per pound.
User Michael Mayo
by
7.1k points