41.9k views
2 votes
I can buy 12 skittles for $18. what is the unit price for skittles?

User DangerDave
by
7.0k points

1 Answer

3 votes
to find the unit price you just do the total cost divided by the total amount of skittles:
18/12=1.5

the answer is each skittle costs $1.50
User Evgeniy Mironov
by
7.3k points