41.9k views
2 votes
I can buy 12 skittles for $18. what is the unit price for skittles?

User DangerDave
by
8.0k points

1 Answer

3 votes
to find the unit price you just do the total cost divided by the total amount of skittles:
18/12=1.5

the answer is each skittle costs $1.50
User Evgeniy Mironov
by
8.5k points

No related questions found

Welcome to QAmmunity.org, where you can ask questions and receive answers from other members of our community.

9.4m questions

12.2m answers

Categories