96.7k views
1 vote
A migrating bird flies 570 miles in 15 hours. how many miles does it fly in 7 ​hours?

2 Answers

4 votes
570/15=38

So 38 miles per hour

If the bird was to fly for seven hours at a constant speed the bird would fly 266 miles in 7 hours.
User RTS
by
7.8k points
5 votes
You're trying to find a distance per given time, so by creating a ratio of the first time and setting it equal to an incomplete ratio of the second time, you can solve it easily :)

(570~miles)/(15~hours)=(x~miles)/(7~hours)
Cross-multiply the fractions:

570*7=15*x\\3990=15x\\x=(3990)/(15)=266~miles