169k views
4 votes
How much current flows through a resistor of 285 ohms if the potential difference across the resistor is 122 volts?

1 Answer

1 vote
The choices can be found elsewhere and as follows:

a. 2.34A
b.4.28 x 10 ^-1A
c. 4.28 x 10A
d.2.34 x 10^-1A

You can answer this using the equation I = V / R

I = V / R
I = 122 / 285 = 0.428A = 4.28 * 10^-1 A

Hope this answers the question. Have a nice day.
User Eric Christensen
by
7.3k points