4.1k views
0 votes
Which of the following is the best buy? a 16 oz bag of rice for $2.42 a 12 oz box of rice for $1.93 a 6 oz box of rice for $0.90 a 9 oz box of rice $1.25

User Rohan Rao
by
7.8k points

2 Answers

6 votes

Answer:

D. a 9 OZ box of rice for $1.25

Explanation:

This is correct because if you divide each one of the answers D has a better unit rate.

A. $2.42 divided by 16= unit rate of $0.14

B. $1.93 divided by 12= unit rate of $0.16

C. $0.90 divided by 6= unit rate of $0.15

D. $1.25 divided by 9= unit rate of $0.13

User Kazume
by
8.5k points
3 votes
find the unit price

2.42/16 = 0.15125

1.93/12 = 0.15083 repeating

0.90/6 = 0.15

1.25/9 = 0.138 repeating

The $1.25 one for 9 Oz would be the best buy.
User Kaspr
by
8.4k points

No related questions found

Welcome to QAmmunity.org, where you can ask questions and receive answers from other members of our community.

9.4m questions

12.2m answers

Categories