157k views
0 votes
Shawna had $20 to spend on seven pens. After buying them she had $6. How much did each pen cost?

2 Answers

7 votes
20-6 = 14. 14/7 = 2. Therefore, each pen costed 2$ each.
User Michael Hedgpeth
by
5.8k points
2 votes
Each pen cost $2.00 because $20.00-$14.00=$6.00 then $14.00 divided $7.00 = $2.00
User ReinierDG
by
5.9k points