menu
Qammunity.org
Login
Register
My account
Edit my Profile
Private messages
My favorites
Shawna had $20 to spend on seven pens. After buying them she had $6. How much did each pen cost?
Ask a Question
Questions
Unanswered
Tags
Ask a Question
Shawna had $20 to spend on seven pens. After buying them she had $6. How much did each pen cost?
asked
Jun 2, 2018
157k
views
0
votes
Shawna had $20 to spend on seven pens. After buying them she had $6. How much did each pen cost?
Mathematics
middle-school
Xavier Rubio Jansana
asked
by
Xavier Rubio Jansana
8.5k
points
answer
comment
share this
share
0 Comments
Please
log in
or
register
to add a comment.
Please
log in
or
register
to answer this question.
2
Answers
7
votes
20-6 = 14. 14/7 = 2. Therefore, each pen costed 2$ each.
Michael Hedgpeth
answered
Jun 3, 2018
by
Michael Hedgpeth
7.9k
points
ask related question
comment
share this
0 Comments
Please
log in
or
register
to add a comment.
2
votes
Each pen cost $2.00 because $20.00-$14.00=$6.00 then $14.00 divided $7.00 = $2.00
ReinierDG
answered
Jun 6, 2018
by
ReinierDG
8.0k
points
ask related question
comment
share this
0 Comments
Please
log in
or
register
to add a comment.
← Prev Question
Next Question →
Related questions
asked
May 6, 2021
86.2k
views
Shawna has $20 to spend on five pens. After buying them she has $5. how much did each pen cost?
Efemoney
asked
May 6, 2021
by
Efemoney
8.1k
points
Mathematics
high-school
2
answers
1
vote
86.2k
views
Ask a Question
Welcome to QAmmunity.org, where you can ask questions and receive answers from other members of our community.
9.4m
questions
12.2m
answers
Categories
All categories
Mathematics
(3.7m)
History
(955k)
English
(903k)
Biology
(716k)
Chemistry
(440k)
Physics
(405k)
Social Studies
(564k)
Advanced Placement
(27.5k)
SAT
(19.1k)
Geography
(146k)
Health
(283k)
Arts
(107k)
Business
(468k)
Computers & Tech
(195k)
French
(33.9k)
German
(4.9k)
Spanish
(174k)
Medicine
(125k)
Law
(53.4k)
Engineering
(74.2k)
Other Questions
How do you can you solve this problem 37 + y = 87; y =
What is .725 as a fraction
How do you estimate of 4 5/8 X 1/3
Twitter
WhatsApp
Facebook
Reddit
LinkedIn
Email
Link Copied!
Copy
Search Qammunity.org