menu
QAmmunity.org
Login
Register
My account
Edit my Profile
Private messages
My favorites
Ask a Question
Questions
Unanswered
Tags
Categories
Ask a Question
An eraser and five pencils cost $1.20 If the eraser costs $.45 how much does each pencil cost?
asked
May 19, 2018
65.0k
views
3
votes
An eraser and five pencils cost $1.20
If the eraser costs $.45 how much does each pencil cost?
Mathematics
middle-school
Vishalkin
asked
by
Vishalkin
7.6k
points
answer
comment
share this
share
0 Comments
Please
log in
or
register
to add a comment.
Please
log in
or
register
to answer this question.
1
Answer
3
votes
$.15 each
$1.2-$.45=$.75
$.75/5= $.15
Gardni
answered
May 23, 2018
by
Gardni
8.4k
points
ask related question
comment
share this
0 Comments
Please
log in
or
register
to add a comment.
← Prev Question
Next Question →
Related questions
asked
Dec 5, 2024
234k
views
Suppose a market basket consists of 10 pencils, 3 erasers, and 1 calculator. What is the value of this market basket if the price of a pencil is $1, the price of an eraser is $2, and the price of a calculator
Extragorey
asked
Dec 5, 2024
by
Extragorey
8.0k
points
Business
high-school
1
answer
1
vote
234k
views
asked
Jun 27, 2024
156k
views
A student purchases pencils, erasers, and paper clips from a stationery shop. A pencil costs Rs. 5, an eraser costs Re. 1, and a paper clip costs 5 paise. The student buys a total of 100 items for 100
Danilo Dughetti
asked
Jun 27, 2024
by
Danilo Dughetti
8.7k
points
Mathematics
high-school
1
answer
3
votes
156k
views
asked
Oct 24, 2024
176k
views
2 pencil, 2 pens, and 1 eraser cost a total of $0.20. 2 pencils, 3 pens, and 3 erasers cost a total of $0.41. 4 pencils, 1 pen, and 2 erasers cost $0.42. How much does it cost to buy 1 pencil, 1 pen, and
Angelous
asked
Oct 24, 2024
by
Angelous
7.6k
points
Chemistry
high-school
1
answer
4
votes
176k
views
Ask a Question
Welcome to QAmmunity.org, where you can ask questions and receive answers from other members of our community.
9.5m
questions
12.2m
answers
Other Questions
How do you can you solve this problem 37 + y = 87; y =
What is .725 as a fraction
How do you estimate of 4 5/8 X 1/3
Write words to match the expression. 24- ( 6+3)
A dealer sells a certain type of chair and a table for $40. He also sells the same sort of table and a desk for $83 or a chair and a desk for $77. Find the price of a chair, table, and of a desk.
Twitter
WhatsApp
Facebook
Reddit
LinkedIn
Email
Link Copied!
Copy
Search QAmmunity.org