menu
QAmmunity.org
Login
Register
My account
Edit my Profile
Private messages
My favorites
Ask a Question
Questions
Unanswered
Tags
Categories
Ask a Question
Maria had $24.60 to spend on three pencils. After buying them she had $14.46. How much did each pencil cost
asked
May 11, 2018
2.4k
views
0
votes
Maria had $24.60 to spend on three pencils. After buying them she had $14.46. How much did each pencil cost
Mathematics
middle-school
Alan Kent
asked
by
Alan Kent
8.0k
points
answer
comment
share this
share
0 Comments
Please
log in
or
register
to add a comment.
Please
log in
or
register
to answer this question.
2
Answers
2
votes
each pencil cost $3.38
Boomcubist
answered
May 13, 2018
by
Boomcubist
8.1k
points
ask related question
comment
share this
0 Comments
Please
log in
or
register
to add a comment.
4
votes
24.60 - 14.46 = 10.14
10.14 divided by 3 = 3.38
$3.38
hope i helped :)
Tim Zimmermann
answered
May 17, 2018
by
Tim Zimmermann
7.8k
points
ask related question
comment
share this
0 Comments
Please
log in
or
register
to add a comment.
← Prev Question
Next Question →
No related questions found
Ask a Question
Welcome to QAmmunity.org, where you can ask questions and receive answers from other members of our community.
9.5m
questions
12.2m
answers
Other Questions
What is .725 as a fraction
How do you estimate of 4 5/8 X 1/3
A bathtub is being filled with water. After 3 minutes 4/5 of the tub is full. Assuming the rate is constant, how much longer will it take to fill the tub?
i have a field 60m long and 110 wide going to be paved i ordered 660000000cm cubed of cement how thick must the cement be to cover field
Write words to match the expression. 24- ( 6+3)
Twitter
WhatsApp
Facebook
Reddit
LinkedIn
Email
Link Copied!
Copy
Search QAmmunity.org