11.0k views
4 votes
Juanita wants to buy 12.5 pounds of stones to decorate her garden. The stone normally sells for $1.80 a pound. The salesman offers her a total price of $21.25. How much is she saving per pound with the salesman’s offer? Round to the nearest hundredth.

User Ekholm
by
7.8k points

2 Answers

1 vote
21.25 / 12.5 = 1.70 per lb
User Arthur Rizzo
by
9.1k points
2 votes
12.5 multiplied by 1.80= 22.5

22.5 minus 21.25= 1.20

Answer: 1.20
Rounded answer: 1.00
User Atmo
by
8.4k points