159k views
0 votes
A bakery offers a sale price of $2.75 for 4 muffins. What is the price per dozen?

2 Answers

7 votes
$8.25 4 muffins are for 2.75 and 4*3 is 12 so basically you could just do 2.75*3
User Yev Guyduy
by
8.8k points
3 votes
4 muffins is $2.75
4*3=12
1 dozen is 12

2.75 * 3 =$ 8.25
User Isepise
by
7.8k points

No related questions found