menu
Qammunity
Login
Register
My account
Edit my Profile
Private messages
My favorites
Ask a Question
Questions
Unanswered
Tags
Categories
Ask a Question
a 12-ounce can of coke costs $1.00. A 16-ounce bottle of Pepsi costs $1.35. Which is the better deal? Explain how you got your answer.
asked
Jun 13, 2018
187k
views
0
votes
a 12-ounce can of coke costs $1.00. A 16-ounce bottle of Pepsi costs $1.35. Which is the better deal? Explain how you got your answer.
Mathematics
middle-school
Misteryes
asked
by
Misteryes
7.8k
points
answer
comment
share this
share
0 Comments
Please
log in
or
register
to add a comment.
Please
log in
or
register
to answer this question.
1
Answer
2
votes
The 16-ounce bottle of Pepsi because it is bigger with only 35 more cents
Darshanie
answered
Jun 17, 2018
by
Darshanie
8.6k
points
ask related question
comment
share this
0 Comments
Please
log in
or
register
to add a comment.
← Prev Question
Next Question →
Related questions
asked
Aug 22, 2017
68.3k
views
A 2 liter bottle of Coke for $1.39 or a 12 pack of 12 ounce cans of Pepsi for $3.49. Which is the better deal?
CoolEsh
asked
Aug 22, 2017
by
CoolEsh
8.5k
points
Mathematics
middle-school
2
answers
0
votes
68.3k
views
asked
Sep 8, 2018
55.9k
views
A 12 ounce can of coke costs 1.00 when purchased from a school vending machine. A 16 ounce bottle of Pepsi from the gas station costs 1.35. Which is the better deal explain your answer.
Phil John
asked
Sep 8, 2018
by
Phil John
8.1k
points
Mathematics
middle-school
2
answers
5
votes
55.9k
views
asked
Aug 2, 2019
105k
views
a 2 liter bottle of coke for $1.39 or a 12 pack of 12 ounce cans of pepsi for $3.49 what is the unit rate
Aashu
asked
Aug 2, 2019
by
Aashu
7.8k
points
Mathematics
college
1
answer
0
votes
105k
views
Ask a Question
Welcome to QAmmunity.org, where you can ask questions and receive answers from other members of our community.
9.4m
questions
12.2m
answers
Other Questions
What is .725 as a fraction
How do you estimate of 4 5/8 X 1/3
A bathtub is being filled with water. After 3 minutes 4/5 of the tub is full. Assuming the rate is constant, how much longer will it take to fill the tub?
i have a field 60m long and 110 wide going to be paved i ordered 660000000cm cubed of cement how thick must the cement be to cover field
Write words to match the expression. 24- ( 6+3)
Twitter
WhatsApp
Facebook
Reddit
LinkedIn
Email
Link Copied!
Copy
Search Qammunity