menu
QAmmunity.org
Login
Register
My account
Edit my Profile
Private messages
My favorites
Ask a Question
Questions
Unanswered
Tags
Categories
Ask a Question
What fraction of £3.00 is 50p
asked
Jun 4, 2018
235k
views
3
votes
What fraction of £3.00 is 50p
Mathematics
high-school
Trbabb
asked
by
Trbabb
8.0k
points
answer
comment
share this
share
0 Comments
Please
log in
or
register
to add a comment.
Please
log in
or
register
to answer this question.
2
Answers
5
votes
£3 = 300p
Thus 50p is 50/300 = 1/6 of £3.00
Hepabolu
answered
Jun 6, 2018
by
Hepabolu
9.0k
points
ask related question
comment
share this
0 Comments
Please
log in
or
register
to add a comment.
4
votes
The answer is 1/6.
WORK BELOW
---------------------------------------
3.00/50 = 6
1/6
Shahil
answered
Jun 8, 2018
by
Shahil
8.3k
points
ask related question
comment
share this
0 Comments
Please
log in
or
register
to add a comment.
← Prev Question
Next Question →
Related questions
asked
Dec 17, 2024
208k
views
A taxi firm charges a £3.00 fixed fee plus 50p per mile. how much will an 8-mile journey cost?
Nathanjosiah
asked
Dec 17, 2024
by
Nathanjosiah
7.6k
points
Mathematics
high-school
1
answer
1
vote
208k
views
asked
Mar 19, 2024
121k
views
Which is better value for money? 600ml bottle of milk for 50p Or 4.5liter bottle of milk for £3.70
Neils
asked
Mar 19, 2024
by
Neils
7.9k
points
Mathematics
high-school
1
answer
5
votes
121k
views
asked
Jun 23, 2017
171k
views
Jenny catches a taxi from the supermarket to her house. The taxi firm charges £3.00 standing charge, plus 50p per mile. How much will it cost Jenny to travel 8 miles?
Joe Dyndale
asked
Jun 23, 2017
by
Joe Dyndale
8.3k
points
Mathematics
high-school
1
answer
4
votes
171k
views
Ask a Question
Welcome to QAmmunity.org, where you can ask questions and receive answers from other members of our community.
9.4m
questions
12.2m
answers
Other Questions
What is .725 as a fraction
How do you estimate of 4 5/8 X 1/3
A bathtub is being filled with water. After 3 minutes 4/5 of the tub is full. Assuming the rate is constant, how much longer will it take to fill the tub?
Write words to match the expression. 24- ( 6+3)
The cost of 5 similar digital cameras and 3 similar video cameras is 3213. Each video camera costs 4 times as much as each digital camera. John buys a digital camera and a video camera. How much does he
Twitter
WhatsApp
Facebook
Reddit
LinkedIn
Email
Link Copied!
Copy
Search QAmmunity.org