menu
Qammunity.org
Login
Register
My account
Edit my Profile
Private messages
My favorites
Ask a Question
Questions
Unanswered
Tags
Categories
Ask a Question
Which represents a unit rate? The cost of cat food is $36 per 3 bags. The cost of orange juice is $3 per jug. The cost of photocopies is $1 per 10 pages. The cost of roses is $50 per 2 dozen.
asked
Jul 1, 2018
72.5k
views
5
votes
Which represents a unit rate?
The cost of cat food is $36 per 3 bags.
The cost of orange juice is $3 per jug.
The cost of photocopies is $1 per 10 pages.
The cost of roses is $50 per 2 dozen.
Mathematics
middle-school
Ztefanie
asked
by
Ztefanie
8.2k
points
answer
comment
share this
share
0 Comments
Please
log in
or
register
to add a comment.
Please
log in
or
register
to answer this question.
2
Answers
1
vote
1st problem and 4th problem
EvgK
answered
Jul 3, 2018
by
EvgK
8.2k
points
ask related question
comment
share this
0 Comments
Please
log in
or
register
to add a comment.
6
votes
The second one: The cost of orange juice is $3 per jug
Tim Kariuki
answered
Jul 6, 2018
by
Tim Kariuki
8.3k
points
ask related question
comment
share this
0 Comments
Please
log in
or
register
to add a comment.
← Prev Question
Next Question →
Related questions
asked
Sep 12, 2017
19.6k
views
Which represents a unit rate? A.The cost of cat food is $36 per 3 bags. B.The cost of orange juice is $3 per jug. C.The cost of photocopies is $1 per 10 pages. D.The cost of roses is $50 per 2 dozen.
Taralex
asked
Sep 12, 2017
by
Taralex
8.3k
points
Mathematics
middle-school
1
answer
0
votes
19.6k
views
asked
May 16, 2021
200k
views
Which represents a unit rate the cost of cat food $36 per 3 bag, the cost of orange juice is $3 per jug, the cost of photocopies is $1 per 10 pages, the cost of roses is $50 per dozen
Dbkk
asked
May 16, 2021
by
Dbkk
8.6k
points
Mathematics
college
1
answer
5
votes
200k
views
asked
Sep 16, 2022
18.7k
views
Which represents a unit rate? A. The cost of cat food is $36 per 3 bags, B. The cost of orange juice is $3 per jug. C. The cost of photocopies is $1 per 10 pages. D. The cost of roses is $50 per 2 dozen.
Andres Rojano Ruiz
asked
Sep 16, 2022
by
Andres Rojano Ruiz
8.3k
points
Mathematics
college
2
answers
1
vote
18.7k
views
Ask a Question
Welcome to QAmmunity.org, where you can ask questions and receive answers from other members of our community.
9.4m
questions
12.2m
answers
Other Questions
What is .725 as a fraction
How do you estimate of 4 5/8 X 1/3
i have a field 60m long and 110 wide going to be paved i ordered 660000000cm cubed of cement how thick must the cement be to cover field
Write words to match the expression. 24- ( 6+3)
A dealer sells a certain type of chair and a table for $40. He also sells the same sort of table and a desk for $83 or a chair and a desk for $77. Find the price of a chair, table, and of a desk.
Twitter
WhatsApp
Facebook
Reddit
LinkedIn
Email
Link Copied!
Copy
Search Qammunity.org