151k views
2 votes
If you have a 21oz cereal and the price is 2.94 what is the unit price

2 Answers

3 votes
For 21 Oz, price is 2.94
So, for 1 Oz, it would be: 2.94 / 21 = 0.14

In short, Your Answer would be $0.14 cereal per oz.

Hope this helps!
User Vlovystack
by
6.3k points
4 votes
The answer is $0.14/oz

- When trying to find a unit rate, you want to get the unit (price in this case) per one unit (ounce in this case).

- To determine how much you're paying by the ounce for your cereal you'd divide the total cost by the total amount.

- $2.94/21=$0.14
User Yechiel
by
6.5k points