menu
QAmmunity.org
Login
Register
My account
Edit my Profile
Private messages
My favorites
Register
Ask a Question
Questions
Unanswered
Tags
Categories
Ask a Question
If you have a 21oz cereal and the price is 2.94 what is the unit price
asked
Mar 6, 2018
151k
views
2
votes
If you have a 21oz cereal and the price is 2.94 what is the unit price
Mathematics
high-school
Pat Needham
asked
by
Pat Needham
7.7k
points
answer
comment
share this
share
0 Comments
Please
log in
or
register
to add a comment.
Please
log in
or
register
to answer this question.
2
Answers
3
votes
For 21 Oz, price is 2.94
So, for 1 Oz, it would be: 2.94 / 21 = 0.14
In short, Your Answer would be $0.14 cereal per oz.
Hope this helps!
Vlovystack
answered
Mar 8, 2018
by
Vlovystack
6.3k
points
ask related question
comment
share this
0 Comments
Please
log in
or
register
to add a comment.
4
votes
The answer is $0.14/oz
- When trying to find a unit rate, you want to get the unit (price in this case) per one unit (ounce in this case).
- To determine how much you're paying by the ounce for your cereal you'd divide the total cost by the total amount.
- $2.94/21=$0.14
Yechiel
answered
Mar 10, 2018
by
Yechiel
6.5k
points
ask related question
comment
share this
0 Comments
Please
log in
or
register
to add a comment.
Ask a Question
Welcome to QAmmunity.org, where you can ask questions and receive answers from other members of our community.
8.1m
questions
10.8m
answers
Other Questions
How do you can you solve this problem 37 + y = 87; y =
What is .725 as a fraction
How do you estimate of 4 5/8 X 1/3
A bathtub is being filled with water. After 3 minutes 4/5 of the tub is full. Assuming the rate is constant, how much longer will it take to fill the tub?
i have a field 60m long and 110 wide going to be paved i ordered 660000000cm cubed of cement how thick must the cement be to cover field
Twitter
WhatsApp
Facebook
Reddit
LinkedIn
Email
Link Copied!
Copy
Search QAmmunity.org