menu
QAmmunity.org
Login
Register
My account
Edit my Profile
Private messages
My favorites
Ask a Question
Questions
Unanswered
Tags
Categories
Ask a Question
The price of apples is $5.60 for 4 pounds. write the price as a unit rate.
asked
May 12, 2018
104k
views
1
vote
The price of apples is $5.60 for 4 pounds. write the price as a unit rate.
Mathematics
high-school
Amiya
asked
by
Amiya
8.2k
points
answer
comment
share this
share
0 Comments
Please
log in
or
register
to add a comment.
Please
log in
or
register
to answer this question.
2
Answers
2
votes
5.6 divided by 4 equals 1.4 dollars for 1 pound.
Duselbaer
answered
May 13, 2018
by
Duselbaer
8.7k
points
ask related question
comment
share this
0 Comments
Please
log in
or
register
to add a comment.
5
votes
5.60 divided by 4 is 1.40$
The unit is 1.60
Jerry Asher
answered
May 18, 2018
by
Jerry Asher
8.9k
points
ask related question
comment
share this
0 Comments
Please
log in
or
register
to add a comment.
← Prev Question
Next Question →
No related questions found
Ask a Question
Welcome to QAmmunity.org, where you can ask questions and receive answers from other members of our community.
9.5m
questions
12.2m
answers
Other Questions
How do you can you solve this problem 37 + y = 87; y =
What is .725 as a fraction
How do you estimate of 4 5/8 X 1/3
The cost of 5 similar digital cameras and 3 similar video cameras is 3213. Each video camera costs 4 times as much as each digital camera. John buys a digital camera and a video camera. How much does he
Mr. Jacob is 55 years old and tony is 7 years old. in how many years will mr. Jacobs be 4 times as old as Tony
Twitter
WhatsApp
Facebook
Reddit
LinkedIn
Email
Link Copied!
Copy
Search QAmmunity.org