22.3k views
2 votes
A chicken Tender side dish costs 5.99 and it is 3 oz what is the unit rate?

2 Answers

1 vote
The unit rate is about $1.99 for an ounce.
User Nerd
by
5.9k points
3 votes
$5.99 divided by 3 for the cost of each ounce is $2 rounded.
User Arslan Asim
by
5.8k points