menu
QAmmunity.org
Login
Register
My account
Edit my Profile
Private messages
My favorites
Ask a Question
Questions
Unanswered
Tags
Categories
Ask a Question
A chicken Tender side dish costs 5.99 and it is 3 oz what is the unit rate?
asked
Sep 19, 2018
22.3k
views
2
votes
A chicken Tender side dish costs 5.99 and it is 3 oz what is the unit rate?
Mathematics
middle-school
Sanket Vekariya
asked
by
Sanket Vekariya
8.1k
points
answer
comment
share this
share
0 Comments
Please
log in
or
register
to add a comment.
Please
log in
or
register
to answer this question.
2
Answers
1
vote
The unit rate is about $1.99 for an ounce.
Nerd
answered
Sep 21, 2018
by
Nerd
8.8k
points
ask related question
comment
share this
0 Comments
Please
log in
or
register
to add a comment.
3
votes
$5.99 divided by 3 for the cost of each ounce is $2 rounded.
Arslan Asim
answered
Sep 26, 2018
by
Arslan Asim
7.9k
points
ask related question
comment
share this
0 Comments
Please
log in
or
register
to add a comment.
← Prev Question
Next Question →
Related questions
asked
Dec 28, 2021
48.4k
views
Marina wants to prepare a quick dish of tender meat that will not take much time to cook. Which dish can she prepare? roast chicken baked mince pie sautéed meat and vegetables a meat and vegetable stew
Art
asked
Dec 28, 2021
by
Art
7.8k
points
Arts
high-school
2
answers
2
votes
48.4k
views
asked
Sep 24, 2022
192k
views
Please correct the error(s) in the passage below. The first dish served was a fish carpaccio, litely marinated in soy sauce and rice wine vinegar. The fish itself was tender and flavorfull. Change "litely"
Jacob Minshall
asked
Sep 24, 2022
by
Jacob Minshall
7.9k
points
English
high-school
2
answers
2
votes
192k
views
Ask a Question
Welcome to QAmmunity.org, where you can ask questions and receive answers from other members of our community.
9.5m
questions
12.2m
answers
Other Questions
How do you can you solve this problem 37 + y = 87; y =
How do you estimate of 4 5/8 X 1/3
A bathtub is being filled with water. After 3 minutes 4/5 of the tub is full. Assuming the rate is constant, how much longer will it take to fill the tub?
Write words to match the expression. 24- ( 6+3)
A dealer sells a certain type of chair and a table for $40. He also sells the same sort of table and a desk for $83 or a chair and a desk for $77. Find the price of a chair, table, and of a desk.
Twitter
WhatsApp
Facebook
Reddit
LinkedIn
Email
Link Copied!
Copy
Search QAmmunity.org