73.3k views
0 votes
A 5 yard piece of fabric costs $9.30. What is the unit price of fabric per yard?

Also plz show me step by step on how you did the math plz thank you! :)

1 Answer

0 votes
$9.30 divided by 5 for the cost of each yard is $1.86.
User AndiDog
by
6.5k points