menu
QAmmunity.org
Login
Register
My account
Edit my Profile
Private messages
My favorites
Register
Ask a Question
Questions
Unanswered
Tags
Categories
Ask a Question
A 5 yard piece of fabric costs $9.30. What is the unit price of fabric per yard? Also plz show me step by step on how you did the math plz thank you! :)
asked
Aug 2, 2018
73.3k
views
0
votes
A 5 yard piece of fabric costs $9.30. What is the unit price of fabric per yard?
Also plz show me step by step on how you did the math plz thank you! :)
Mathematics
middle-school
Matthew Nessworthy
asked
by
Matthew Nessworthy
6.0k
points
answer
comment
share this
share
0 Comments
Please
log in
or
register
to add a comment.
Please
log in
or
register
to answer this question.
1
Answer
0
votes
$9.30 divided by 5 for the cost of each yard is $1.86.
AndiDog
answered
Aug 6, 2018
by
AndiDog
6.5k
points
ask related question
comment
share this
0 Comments
Please
log in
or
register
to add a comment.
Ask a Question
Welcome to QAmmunity.org, where you can ask questions and receive answers from other members of our community.
6.5m
questions
8.6m
answers
Other Questions
What is the least common denominator of the four fractions 20 7/10 20 3/4 18 9/10 20 18/25
What is 0.12 expressed as a fraction in simplest form
Solve using square root or factoring method plz help!!!!.....must click on pic to see the whole problem
What is the initial value and what does it represent? $4, the cost per item $4, the cost of the catalog $6, the cost per item $6, the cost of the catalog?
What is distributive property ?
Twitter
WhatsApp
Facebook
Reddit
LinkedIn
Email
Link Copied!
Copy
Search QAmmunity.org