35.4k views
0 votes
McSaw’s Ice Cream makes muffins that cost $.60 each. Past experience shows that 10% of the muffins will become stale and have to be discarded. Assume McSaw wants a 55% markup based on cost and produces 100 muffins. What should each muffin sell for? Round to nearest cent.

User Eirini
by
8.3k points

1 Answer

3 votes
well, due to that 10% of the muffins get wasted and do not sell,
plus work that goes into it, the price of the ice-cream is not 0.60,
but 55% more, or markup above that cost value

so... how much would each muffin sell for? well, each muffin will be,
0.60 + 55% of 0.60

how much is 55% of 0.60?

{{ 55}}\%\ of\ 0.60 \implies \cfrac{{{ 55}}}{100}\cdot 0.60\implies {{ 55}}/ 100\cdot 0.60

get the 55%, and add it to the 0.60, that's how much each will sell for
User Matisetorm
by
8.1k points
Welcome to QAmmunity.org, where you can ask questions and receive answers from other members of our community.

9.4m questions

12.2m answers

Categories