195k views
5 votes
Phil consumed 1,200 calories at lunch. He has a goal of burning at least 5% of those calories by walking on the treadmill. If walking on the treadmill burns 200 calories per hour, which statement best describes how long he should walk on the treadmill?

User Helioarch
by
8.0k points

2 Answers

4 votes

Answer:5% of 1200 calories is 60 calories.

Explanation:

b

If he wants to burn 60 calories and walking on the treadmill for an hour burns 200 calories, then you can set up a prportion:

60 cal 200 cal

---------- = ------------

x mins 60 mins

Cross multiply to get 3600=200x

x=18

He would have to walk for 18 minutes in order to burn 5% of the calories he consumed for lunch.

User Greg Weber
by
7.8k points
1 vote
5% of 1200 calories is 60 calories.

If he wants to burn 60 calories and walking on the treadmill for an hour burns 200 calories, then you can set up a prportion:

60 cal 200 cal
---------- = ------------
x mins 60 mins

Cross multiply to get 3600=200x

x=18

He would have to walk for 18 minutes in order to burn 5% of the calories he consumed for lunch.
User Wahab
by
7.3k points