107k views
1 vote
At Chester’s Bakery, a box of 12 donuts sells for $8.50. What is the unit price of the donuts in the box, rounded to the nearest cent?

2 Answers

5 votes

Answer: B $0.71 per donut

Step-by-step explanation: Divide 12 by $8.50 to get 0.7083, which rounds to $0.71. Hope this helps!!

User Alex H Hadik
by
5.5k points
0 votes
If 12 donuts cost $8.50, you can divide $8.50/12 donuts (presumably with a calculator) to get $0.7083/donut which rounds to $0.71/donut. Make sense?
User JiKra
by
5.7k points