64.7k views
5 votes
please explain : Flour cost $.12 per ounce. If a bag of flour is 3 pounds, how much does it cost ? (1pound=16 ounces)

User Lareau
by
8.8k points

2 Answers

3 votes
Ok, first you multiply 0.12 x 16 which equals 1.92 and multiply that by 3 which equals $5.76.
User Niklas Mertsch
by
9.1k points
0 votes
First multiply the 3 pounds times the 16 ounces because each pound has 16 oz.Then multiply that to $.12.Your answer will be $5.76
User Goji
by
7.9k points

Related questions

asked Jan 15, 2017 229 views
AVC asked Jan 15, 2017
by AVC
8.6k points
1 answer
1 vote
229 views
asked Jun 21, 2017 2.5k views
Darraghmurphy asked Jun 21, 2017
by Darraghmurphy
9.2k points
1 answer
2 votes
2.5k views
asked May 12, 2018 55.1k views
Flofreelance asked May 12, 2018
by Flofreelance
8.0k points
2 answers
5 votes
55.1k views