menu
QAmmunity.org
Login
Register
My account
Edit my Profile
Private messages
My favorites
Ask a Question
Questions
Unanswered
Tags
Categories
Ask a Question
Find each unit price, witch is the better buy, explain your answer. wire: $1.49 for 3 ft (36 inches) wire: $0.69 for 18 inches
asked
Jun 26, 2018
137k
views
5
votes
Find each unit price, witch is the better buy, explain your answer.
wire: $1.49 for 3 ft (36 inches)
wire: $0.69 for 18 inches
Mathematics
middle-school
Chris Muench
asked
by
Chris Muench
8.2k
points
answer
comment
share this
share
0 Comments
Please
log in
or
register
to add a comment.
Please
log in
or
register
to answer this question.
2
Answers
7
votes
$0.69 for 18 inches is better because 18 + 18 = 36
so .69 + .69 = $1.38
Hope this helps
Pezhvak
answered
Jun 27, 2018
by
Pezhvak
8.8k
points
ask related question
comment
share this
0 Comments
Please
log in
or
register
to add a comment.
1
vote
1.49÷36 is 0.04
0.69÷18 is 0.03
$0.69 for 18 inches is the better buy
Muzafar Khan
answered
Jul 2, 2018
by
Muzafar Khan
7.5k
points
ask related question
comment
share this
0 Comments
Please
log in
or
register
to add a comment.
← Prev Question
Next Question →
No related questions found
Ask a Question
Welcome to QAmmunity.org, where you can ask questions and receive answers from other members of our community.
9.5m
questions
12.2m
answers
Other Questions
What is .725 as a fraction
How do you estimate of 4 5/8 X 1/3
A bathtub is being filled with water. After 3 minutes 4/5 of the tub is full. Assuming the rate is constant, how much longer will it take to fill the tub?
i have a field 60m long and 110 wide going to be paved i ordered 660000000cm cubed of cement how thick must the cement be to cover field
Write words to match the expression. 24- ( 6+3)
Twitter
WhatsApp
Facebook
Reddit
LinkedIn
Email
Link Copied!
Copy
Search QAmmunity.org