14.7k views
5 votes
Find each unit price. Which is the better by? Explain please.

Electrical wire: $1.49 for 3 feet.
$.69 for 18 inches

Please help ASAP !!!!

User Simhadri
by
7.0k points

2 Answers

6 votes
1.49/3

0.5 dollars per feet.

This is a fraction equal to 1.49/3.

We want a unit rate where 1 is the denominator, so we divide the top and bottom by 3.

The answer is 0.49666667, which can be rounded to 0.5
User Dawa
by
7.6k points
1 vote
The unit price for the electrical wire is $0.041 per inch which i found by dividing the price by the length which i converted to inches to avoid decimals with the second one. $1.49/36in =$0.041per inch. The second one is $0.69/18in =$0.038 which makes the second one a better deal
User Radicaled
by
7.9k points