33.8k views
5 votes
Shela bought 10 1/2 oz of almonds for $3.36.how much did the almonds cost per pound?

2 Answers

4 votes
The answer to that would be : For every ounce the almond costs 62 cents
User PurplePilot
by
5.6k points
3 votes
10 1/2 = 10.5

3.36 / 10.5 = 0.32 per oz

1 lb = 16 oz

0.32(16) = $ 5.12 per lb <==

User Vikram Palakurthi
by
6.6k points