179k views
4 votes
a sample of air occupies 2.50 L at a temperature of 22.0c . what volume will this sample will this occupy inside a hot air baloon at a temperature of 43.0c assume that the pressure inside the balloon remains constant.

User XGeo
by
6.9k points

2 Answers

5 votes
V1/T1= V2/T2 V =volume T= temp (in kelvin unit)

2.5/(22+273)=V2/(43+273)
V2=2.7L
User Agniva De Sarker
by
7.4k points
4 votes

Answer:

The volume occupied by the air inside the hot balloon is 2.67 L.

Step-by-step explanation:

Initial volume of the balloon =
V_1= 2.50 L

Initial temperature of the air inside the balloon
T_1= 22.0 °C = 295 K

Final volume of the balloon =
V_2

Final temperature of the air inside the balloon =
T_2= 43.0 °C = 316 K

Using Charles law:


(V_1)/(T_1)=(V_2)/(T_2)


V_2=(V_1* T_2)/(T_1)=(2.50 L* 316 K)/(295 K)=2.67 L

The volume occupied by the air inside the hot balloon is 2.67 L.

User Astex
by
7.8k points