33.0k views
4 votes
ricky has a bowl with 80 jelly beans in it there are 16 red, 24 yellow, 20 orange, and 8 black jelly beans ricky takes one jellybean from the bowl without looking what is the possibility that it is a yellow jellybean

User Anuj Rana
by
6.8k points

2 Answers

6 votes

Answer:

15%

Explanation:

User Palejandro
by
7.8k points
6 votes

There are total 80 jelly beans out of which we have to choose 1.

There are 24 yellow beans.

Now we have to find the probability that the chosen bean is yellow.

The possibility that it is a yellow jellybean is 24/80 or 30%

We can use combinations as the order is not given.

Therefore

24C1/ 80C1

= 24/80

= 12/ 40

= 6/20

=3/10

= 0.3

= 30%

User LaVepe
by
7.4k points