142k views
4 votes
A bakery offers a sale price of $3.50 for 3 muffins. What is the price per dozen

1 Answer

7 votes
there are 12 muffins in a dozen... 12 divided by 3 is 4 if 3 are 3.50 then multiply 3. 50 times 4 and you will get $14.00
User Cluster
by
7.8k points

No related questions found