98.9k views
0 votes
The cost of 8 oranges is $1. What is the cost of 4 dozen oranges?

User SDD
by
7.3k points

2 Answers

0 votes
Since 4 dozen is equal to 48 u would divide that by 8 and get 6 which would lead to $6
User Jorge Quintana
by
8.8k points
3 votes
Cost of 8 oranges = $1
Cost of 1 orange = 1/8

Now, cost of 4 dozen (=48 orange) = 1/8 * 48 = 6

In short, Your Answer would be $6

Hope this helps!
User Atreyagaurav
by
8.5k points

No related questions found