184k views
3 votes
Two 1.0 kg masses are 4.0 m apart on a frictionless table. Each has 1.0μC of charge. Part A What is the magnitude of the electric force on one of the masses? What is the initial acceleration of each mass if they are released and allowed to move?

User Manshu
by
7.1k points

2 Answers

2 votes
The force between two charged particles can be determined using the formula
F = k Q1 Q2 / d²

Using the given values
F = 9 x 10^9 (1.0 x 10^-9)(1.0 x 10^-9) / 4²
F = 5.625 x 10^-10 N

The acceleration is
ma = F
1 (a) = 5.625 x 10^-10
a = 5.625 x 10^-10 m/s²
User INecas
by
6.5k points
5 votes

Force between two charges is given by


F =(kq_1q_2)/(r^2)


F =(9*10^9* 1* 10^(-6)* 1 * 10^(-6))/(4^2)


F = 5.625 * 10^(-4) N

Now in order to find the acceleration of each mass

we can use

F = ma


5.625 * 10^(-4) = 1 * a


a= 5.625 * 10^(-4) m/s^2

User Robthebloke
by
7.0k points