44.7k views
1 vote
Explain how to find the probability that you will roll a total of 7 on your first try (2 dice)

2 Answers

7 votes
I think there is a 30% chance of rolling a 7 with two dice if I'm not mistaken. I hope this answer helps. :)
User AhmedZah
by
7.3k points
4 votes
1+6=7 2+5=7 3+4=7
all three can be achieved twice flipping the results on dice.

So: 6/36 = 1/6 or 16.67%
User Brian Nguyen
by
5.7k points