menu
Qammunity
Login
Register
My account
Edit my Profile
Private messages
My favorites
Ask a Question
Questions
Unanswered
Tags
Categories
Ask a Question
Alliya spent $6.70 on 12 pencils at the store. Her cost included $0.46 sales tax. How much did each pencil cost?
asked
May 1, 2018
192k
views
2
votes
Alliya spent $6.70 on 12 pencils at the store. Her cost included $0.46 sales tax.
How much did each pencil cost?
Mathematics
middle-school
D Ta
asked
by
D Ta
8.8k
points
answer
comment
share this
share
0 Comments
Please
log in
or
register
to add a comment.
Please
log in
or
register
to answer this question.
1
Answer
1
vote
.52 cents per pencil
I got this by taking the total cost of the pencils (6.70) and subtracting it by the sales tax(.46) then I divided that total(6.24) by how many pencils that were bought.
6.70-.46=6.24, 6.24/12=.52
Tisuchi
answered
May 5, 2018
by
Tisuchi
8.1k
points
ask related question
comment
share this
0 Comments
Please
log in
or
register
to add a comment.
← Prev Question
Next Question →
Related questions
asked
Aug 7, 2018
202k
views
Alliya spent $6.70 on 12 pencils at the store. Her cost included $0.46 sales tax. How much did each pencil cost before the sales tax was added? Enter your answer in the box.
Nicq
asked
Aug 7, 2018
by
Nicq
7.6k
points
Mathematics
middle-school
2
answers
2
votes
202k
views
asked
Sep 18, 2018
45.2k
views
Alliya spent $6.70 on 12 pencils at the store. Her cost included $0.46 sales tax. How much did each pencil cost? Enter your answer in the box. $?
Piyush
asked
Sep 18, 2018
by
Piyush
7.6k
points
Mathematics
middle-school
2
answers
0
votes
45.2k
views
asked
Mar 22, 2018
124k
views
Alliya spent $6.70 on 12 pencils at the store. Her cost included $0.46 sales tax. How much did each pencil cost?
Wilq
asked
Mar 22, 2018
by
Wilq
8.6k
points
Mathematics
high-school
2
answers
0
votes
124k
views
Ask a Question
Welcome to QAmmunity.org, where you can ask questions and receive answers from other members of our community.
9.4m
questions
12.2m
answers
Other Questions
How do you can you solve this problem 37 + y = 87; y =
What is .725 as a fraction
How do you estimate of 4 5/8 X 1/3
i have a field 60m long and 110 wide going to be paved i ordered 660000000cm cubed of cement how thick must the cement be to cover field
A dealer sells a certain type of chair and a table for $40. He also sells the same sort of table and a desk for $83 or a chair and a desk for $77. Find the price of a chair, table, and of a desk.
Twitter
WhatsApp
Facebook
Reddit
LinkedIn
Email
Link Copied!
Copy
Search Qammunity