192k views
2 votes
Alliya spent $6.70 on 12 pencils at the store. Her cost included $0.46 sales tax.

How much did each pencil cost?

User D Ta
by
8.8k points

1 Answer

1 vote
.52 cents per pencil
I got this by taking the total cost of the pencils (6.70) and subtracting it by the sales tax(.46) then I divided that total(6.24) by how many pencils that were bought.
6.70-.46=6.24, 6.24/12=.52
User Tisuchi
by
8.1k points