218k views
1 vote
Mr. Smith had $725 to spend on books for his students. Each student received one book, and each book was the same price. Mr. Smith has 37 students in his class. After buying the books, Mr. Smith had $31.25 left. How much did each book cost?

User Abhay Buch
by
8.1k points

2 Answers

4 votes
18.75 is what each book costs
User Sumit Saurabh
by
8.7k points
4 votes
each book cost $18.75

User Hans Frankenstein
by
8.6k points

No related questions found