Answer: The impulse for the following graph is 0.080 kg.m/s
Step-by-step explanation:
To calculate the impulse we use the formula:

Where, F = Force
T = Time
For the following Force-time graph, the impulse will be equal to the area of the rectangle.
Area of the rectangle = l × b
Here, l = length of the rectangle = (2 - 0)N = 2N
b = Breadth of the rectangle = (0.07 - 0.03)s = 0.04s
Putting values in above equation, we get:
Impulse = 2 × 0.04 = 0.08 kg.m/s
Hence, impulse for the following graph is 0.080 kg.m/s