24.2k views
4 votes
In a circle a 45 degree sector has an area of 32 pie cm ^2 what is the radius of the circle

User Zep
by
8.1k points

2 Answers

1 vote
It is given that, 45/360 * πr² = 32π
1/8 * πr² = 32π
πr² = 256π
r² = 256
r = √256
r = 16

In short, Radius of the Circle would be 16 cm

Hope this helps!
User Joooeey
by
7.4k points
3 votes

Answer:


r=16\text{ cm}

Explanation:

We have been given that in a circle a 45 degree sector has an area of
32\pi\text{ cm}^2. We are asked to find the radius of our given circle.


\text{Area of sector}=(\theta)/(360)* \pi r^2

Upon substituting our given values in above formula we will get,


32\pi\text{ cm}^2=(45)/(360)* \pi r^2


32\pi\text{ cm}^2=(1)/(8)* \pi r^2

Multiplying both sides of our equation by 8 we will get,


8* 32\pi\text{ cm}^2=8*(1)/(8)* \pi r^2


256\pi\text{ cm}^2=\pi r^2


\frac{256\pi\text{ cm}^2}{\pi}=(\pi r^2)/(\pi)


256\text{ cm}^2=r^2

Upon taking square root of both sides of our equation we will get,


\sqrt{256\text{ cm}^2}=r


16\text{ cm}=r

Therefore, the radius of our given circle is 16 cm.

User Tarequeh
by
6.5k points