menu
QAmmunity.org
Login
Register
My account
Edit my Profile
Private messages
My favorites
Ask a Question
Questions
Unanswered
Tags
Categories
Ask a Question
Malcom bought 6 bowls for $13.20. what is the unit rate
asked
May 6, 2018
32.0k
views
2
votes
Malcom bought 6 bowls for $13.20. what is the unit rate
Mathematics
high-school
JohnSz
asked
by
JohnSz
8.1k
points
answer
comment
share this
share
0 Comments
Please
log in
or
register
to add a comment.
Please
log in
or
register
to answer this question.
1
Answer
5
votes
So the unit rate is
$2.2 per bowl
.
Nava Bogatee
answered
May 12, 2018
by
Nava Bogatee
8.0k
points
ask related question
comment
share this
0 Comments
Please
log in
or
register
to add a comment.
← Prev Question
Next Question →
Related questions
asked
Sep 7, 2024
106k
views
7 8 A 35 B 350 C D (2).par What is the quotient when 35,000 is divided by 10 and then the result is divided by 10 again? 3,500 350,000 + 138% Malcom drew the following model. Turn f
Steven Yates
asked
Sep 7, 2024
by
Steven Yates
8.2k
points
Mathematics
high-school
1
answer
0
votes
106k
views
asked
Jul 11, 2024
366
views
Why do you think MLK is generally considered more successful at advancing civil rights than Malcom x
Stevenspiel
asked
Jul 11, 2024
by
Stevenspiel
8.7k
points
History
high-school
1
answer
5
votes
366
views
asked
Apr 12, 2024
52.0k
views
Before Rosa Parks, who was the first person arrested for not giving up their seat on a segregated bus? Malcom X Stokely Carmichael Carlotta Walls Claudette Colvin
MikkoP
asked
Apr 12, 2024
by
MikkoP
7.2k
points
History
high-school
2
answers
1
vote
52.0k
views
Ask a Question
Welcome to QAmmunity.org, where you can ask questions and receive answers from other members of our community.
9.5m
questions
12.2m
answers
Other Questions
How do you can you solve this problem 37 + y = 87; y =
How do you estimate of 4 5/8 X 1/3
A bathtub is being filled with water. After 3 minutes 4/5 of the tub is full. Assuming the rate is constant, how much longer will it take to fill the tub?
i have a field 60m long and 110 wide going to be paved i ordered 660000000cm cubed of cement how thick must the cement be to cover field
The cost of 5 similar digital cameras and 3 similar video cameras is 3213. Each video camera costs 4 times as much as each digital camera. John buys a digital camera and a video camera. How much does he
Twitter
WhatsApp
Facebook
Reddit
LinkedIn
Email
Link Copied!
Copy
Search QAmmunity.org