32.0k views
2 votes
Malcom bought 6 bowls for $13.20. what is the unit rate

User JohnSz
by
8.1k points

1 Answer

5 votes

(price)/(bowl)= (13.2)/(6\ bowls) =2.2\ (dollars)/(bowl)

So the unit rate is $2.2 per bowl.
User Nava Bogatee
by
8.0k points
Welcome to QAmmunity.org, where you can ask questions and receive answers from other members of our community.

9.4m questions

12.2m answers

Categories