menu
QAmmunity.org
Login
Register
My account
Edit my Profile
Private messages
My favorites
Ask a Question
Questions
Unanswered
Tags
Categories
Ask a Question
Theo's mom gave him $150 to buy clothes for school. pants cost $30 each and shirts cost $15 each. how many of each could he buy? how would you write it as a linear inequality
asked
Aug 26, 2018
48.8k
views
0
votes
Theo's mom gave him $150 to buy clothes for school. pants cost $30 each and shirts cost $15 each. how many of each could he buy?
how would you write it as a linear inequality
Mathematics
middle-school
Huanian Zhang
asked
by
Huanian Zhang
8.3k
points
answer
comment
share this
share
0 Comments
Please
log in
or
register
to add a comment.
Please
log in
or
register
to answer this question.
2
Answers
1
vote
Theo can buy 5 pairs of pants and 10 pairs of shirts.
Jure
answered
Aug 27, 2018
by
Jure
8.2k
points
ask related question
comment
share this
0 Comments
Please
log in
or
register
to add a comment.
1
vote
The equation would be 30p+15s=150
The amount of each depends on what you want more of
IamIronMAN
answered
Aug 31, 2018
by
IamIronMAN
8.5k
points
ask related question
comment
share this
0 Comments
Please
log in
or
register
to add a comment.
← Prev Question
Next Question →
Related questions
asked
Jul 26, 2016
93.1k
views
Theos mom bought an eight pack of juice boxes at the store for $4 find the unit rate for the juice boxes
Seraphin
asked
Jul 26, 2016
by
Seraphin
8.1k
points
Mathematics
middle-school
1
answer
4
votes
93.1k
views
asked
Mar 1, 2016
19.1k
views
theo's mom bought an eight -pack of juice boxes at the store for $4. find the unit rate for the juice boxes. (example 4 ) __________
Bill Criswell
asked
Mar 1, 2016
by
Bill Criswell
8.1k
points
Mathematics
middle-school
2
answers
3
votes
19.1k
views
asked
Jun 27, 2017
38.7k
views
Theos mom bought an eight pack of juice boxes at the store for 4$ what's the unit rate of juice boxes
Brian Vallelunga
asked
Jun 27, 2017
by
Brian Vallelunga
7.2k
points
Mathematics
high-school
1
answer
4
votes
38.7k
views
Ask a Question
Welcome to QAmmunity.org, where you can ask questions and receive answers from other members of our community.
9.5m
questions
12.2m
answers
Other Questions
How do you can you solve this problem 37 + y = 87; y =
What is .725 as a fraction
How do you estimate of 4 5/8 X 1/3
A bathtub is being filled with water. After 3 minutes 4/5 of the tub is full. Assuming the rate is constant, how much longer will it take to fill the tub?
i have a field 60m long and 110 wide going to be paved i ordered 660000000cm cubed of cement how thick must the cement be to cover field
Twitter
WhatsApp
Facebook
Reddit
LinkedIn
Email
Link Copied!
Copy
Search QAmmunity.org