71.4k views
1 vote
Carson spent $15.99 for 2 books and 3 pens. The sales tax for the total purchase was $1.22. Carson also used a coupon for $0.50 off his purchase. If each pen had the same cost, how much did each pen cost?

User GrayFox
by
7.9k points

1 Answer

3 votes
Each pen costs $ 2.67 How I know this is:

15.99 / 3 = $2.67

The answer is $2.67 / pen.
User Treatybreaker
by
8.3k points

No related questions found