71.8k views
1 vote
Please Help!!!!! The table shows the cost of three different brands of pasta.

Pasta Cost
Brand A $2.69 for 1.4 pounds
Brand B $1.59 for 0.9 pound
Brand C $3.99 for 1.2 pounds

Drag and drop the pasta brands from least to greatest cost per pound.

Please put them in order with an explanation why. :)

1 Answer

1 vote
Just divide each one to get the unit cost per pound.
2.69/1.4 = $1.92 per pound
1.59/0.9 = $1.77 per pound
3.99/1.2 = $3.33 per pound
B, A, C because the unit cost per pound is $1.77, $1.92, $3.33
User Adil Malik
by
7.5k points