9.9k views
2 votes
Maria bought 1 2/5 pounds of lunch meat for $3.36.

How much would 2 3/4 pounds of lunch meat cost?

2 Answers

5 votes
That would cost $6.60. First you have to find the constant of proportionality or unit rate by dividing $3.36 by 1 2/5 to get 2.40. That is how much one pound of lunch meat costs. Then you multiply 2.40 by 2 3/4 to get $6.60.
User Seniru Pasan
by
5.8k points
2 votes
The answer is 9.24 US$.

Hope this helps. :)
User Xdite
by
6.0k points