menu
Qammunity
Login
Register
My account
Edit my Profile
Private messages
My favorites
Ask a Question
Questions
Unanswered
Tags
Categories
Ask a Question
Seth is trying to find the unit price for a package of blank compact discs on sale at 10 for $5.49. Find his mistake and correct it. Here's his math problem - 10/$5.49 =$1.82 each
asked
Aug 18, 2018
74.7k
views
5
votes
Seth is trying to find the unit price for a package of blank compact discs on sale at 10 for $5.49. Find his mistake and correct it.
Here's his math problem - 10/$5.49
=$1.82 each
Mathematics
middle-school
Shlomo Zalman Heigh
asked
by
Shlomo Zalman Heigh
7.9k
points
answer
comment
share this
share
0 Comments
Please
log in
or
register
to add a comment.
Please
log in
or
register
to answer this question.
2
Answers
1
vote
The real answer for -10/5.49 is, instead of 1.82, it's actually
-1.82!!
John Lewis
answered
Aug 19, 2018
by
John Lewis
9.1k
points
ask related question
comment
share this
0 Comments
Please
log in
or
register
to add a comment.
2
votes
He needs to flip the equation. So the real answer is 5.49/10=0.549
Arun SS
answered
Aug 25, 2018
by
Arun SS
8.7k
points
ask related question
comment
share this
0 Comments
Please
log in
or
register
to add a comment.
← Prev Question
Next Question →
Related questions
asked
Sep 3, 2023
231k
views
Seth is trying to find the unit price for a package of blank compact discs on sale at 10 for $5.49. Find his mistake and correct it. 10 ÷ 5.49 = 1.82 each
Karen Grigoryan
asked
Sep 3, 2023
by
Karen Grigoryan
9.0k
points
Mathematics
middle-school
2
answers
4
votes
231k
views
asked
Jun 14, 2016
105k
views
Seth is trying to find the unit price for a package of blank compact discs on sale at 10 for $5.49. Find his mistake and correct it.
Sondergard
asked
Jun 14, 2016
by
Sondergard
8.1k
points
Mathematics
middle-school
1
answer
3
votes
105k
views
asked
Dec 18, 2017
52.1k
views
Seth is trying to find the unit price for a package of blank compact discs on sale at 10 for $5.49. Find his mistake and correct it
Ximaera
asked
Dec 18, 2017
by
Ximaera
7.8k
points
Mathematics
middle-school
1
answer
4
votes
52.1k
views
Ask a Question
Welcome to QAmmunity.org, where you can ask questions and receive answers from other members of our community.
9.4m
questions
12.2m
answers
Other Questions
How do you estimate of 4 5/8 X 1/3
A bathtub is being filled with water. After 3 minutes 4/5 of the tub is full. Assuming the rate is constant, how much longer will it take to fill the tub?
i have a field 60m long and 110 wide going to be paved i ordered 660000000cm cubed of cement how thick must the cement be to cover field
A dealer sells a certain type of chair and a table for $40. He also sells the same sort of table and a desk for $83 or a chair and a desk for $77. Find the price of a chair, table, and of a desk.
The cost of 5 similar digital cameras and 3 similar video cameras is 3213. Each video camera costs 4 times as much as each digital camera. John buys a digital camera and a video camera. How much does he
Twitter
WhatsApp
Facebook
Reddit
LinkedIn
Email
Link Copied!
Copy
Search Qammunity