116k views
0 votes
A mass of 2.50 kg is in a gravitational field of 14.0 N/kg. What force acts on the mass?

User Sheery
by
6.5k points

2 Answers

5 votes

Answer:


F= 2.5 Kg * 14 (N)/(Kg)= 35N

So then the force acting on the mass for this gravitational field is 35N

Step-by-step explanation:

The gravitational field is defined as the force that acts on an object of mass m. By definition we have that :


F= ma from the second law of Newton.

In our case the value of a represent the acceleration or the gravitational field, so then the expression for the gravitational field is:


g = (F)/(m)

For this case we know that
g= 14.0 (N)/(kg) and
m=2.5 kg

So if we replace and find F we got:


F= 2.5 Kg * 14 (N)/(Kg)= 35N

So then the force acting on the mass for this gravitational field is 35N

User Sherifa
by
7.2k points
6 votes
To determine the force that acts on the mass, just multiply the mass by the gravitational field. Using the given data,
F = (2.50 kg)(14 N/kg) = 35 N
Therefore, the force that acts on the mass is equal to 35 N.
User Rits
by
7.8k points