46.6k views
5 votes
When 10 grams of copper and 10 grams of iodine are mixed, what is the

theoretical yield of copper I iodide?
2Cu + I2 → 2CuI

30 grams

15 grams

7.5 grams

20 grams

User SamWhan
by
7.3k points

2 Answers

2 votes
The answer is B) 15 grams
User Micromoses
by
7.6k points
6 votes

Answer:

15 grams

Step-by-step explanation:

Mass of Cu = 10 g

Molar mass of Cu = 63.546 g/mol

Moles of Cu =
(10 g)/(63.546 g/mol) = 0.1574

Mass of I₂ = 10 g

Molar mass of I₂ = 253.8 g/mol

Moles of I₂ =
(10 g)/(253.8 g/mol ) = 0.04

I₂ here is the limiting reactant as it has the least number of moles.

Based on the balanced equation,

1 mole of I₂ = 2 moles of CuI

0.04 mole of I₂ = 0.08 moles of CuI

Molar mass of CuI = 190.45 g/mol

Mass of CuI = 0.08 moles x 190.45 g/mol = 15.236 g

User Fbucek
by
7.6k points