Answer:
P = 240 W
Step-by-step explanation:
- By definition, the average power is the rate of change of Energy (in Joules) regarding time (in seconds), as follows:

- Replacing in (1) by the givens of ΔE = 2, 400 J and Δt = 10 sec, we can find the average power in Watts as follows:
