6.7k views
0 votes
Apples are on sale for $1.20 a pound. Logan bought 3/4 of a pound. How much did Logan spend on apples?

User Htorque
by
8.0k points

1 Answer

0 votes
divide 1.20 by 4 to find 1/4 of 1.20, then multiply by 3. The answer is $0.90 for 3/4 lb.
User Hafeez Hamza
by
7.6k points