menu
QAmmunity.org
Login
Register
My account
Edit my Profile
Private messages
My favorites
Ask a Question
Questions
Unanswered
Tags
Categories
Ask a Question
A local restaurant purchased 45 pounds of flour at a total cost of $38.25 determine the unit cost per pound
asked
Mar 15, 2018
80.8k
views
0
votes
A local restaurant purchased 45 pounds of flour at a total cost of $38.25 determine the unit cost per pound
Mathematics
middle-school
Tom Mac
asked
by
Tom Mac
7.8k
points
answer
comment
share this
share
0 Comments
Please
log in
or
register
to add a comment.
Please
log in
or
register
to answer this question.
2
Answers
2
votes
it would be 0.85 per pound
Whiskeyo
answered
Mar 17, 2018
by
Whiskeyo
8.1k
points
ask related question
comment
share this
0 Comments
Please
log in
or
register
to add a comment.
4
votes
$0.85
38.25/45= .85
TO CHECK
.85 times 45 equals 38.25
Norbert Tamas
answered
Mar 20, 2018
by
Norbert Tamas
8.7k
points
ask related question
comment
share this
0 Comments
Please
log in
or
register
to add a comment.
← Prev Question
Next Question →
No related questions found
Ask a Question
Welcome to QAmmunity.org, where you can ask questions and receive answers from other members of our community.
9.5m
questions
12.2m
answers
Other Questions
How do you can you solve this problem 37 + y = 87; y =
What is .725 as a fraction
How do you estimate of 4 5/8 X 1/3
A bathtub is being filled with water. After 3 minutes 4/5 of the tub is full. Assuming the rate is constant, how much longer will it take to fill the tub?
Write words to match the expression. 24- ( 6+3)
Twitter
WhatsApp
Facebook
Reddit
LinkedIn
Email
Link Copied!
Copy
Search QAmmunity.org