124k views
0 votes
Alliya spent $6.70 on 12 pencils at the store. Her cost included $0.46 sales tax. How much did each pencil cost?

User Wilq
by
6.1k points

2 Answers

4 votes
$6.70 - $0.46 = $6.24 before tax
$6.24 / 12 pencils = $0.52 per pencil
User Gargamel
by
6.1k points
1 vote

Answer:

The cost of each pencil is $0.52.

Explanation:

Given : Alliya spent $6.70 on 12 pencils at the store. Her cost included $0.46 sales tax.

We need to find the cost of each pencil.

Total amount Alliya paid = $6.70

Thus, $6.70 = $0.46 + cost of 12 pencils.

Since, her cost includes the sales tax we have to subtract it form the amount she paid.

Cost of 12 pencil = $6.70 - $0.46

Cost of 12 pencil = $6.24

Thus, cost of 12 pencil is $6.24

Since , we have to find the cost of each pencil divide both side by 12, we get,

Cost of 1 pencil =
(6.24)/(12)=0.52

Thus, the cost of each pencil is $0.52.

User RCrowt
by
5.5k points